WINNERS
The complete list of Learning Awards winners from 2024.
GOLD WINNERS – TIMELINE
2024 – Accenture & Metropolitan Police Service
2023 – NewGlobe
2022 – AARP
2021- Salford City College
2020 – SweetRush
2019 – Sponge
2018 – EF Education First
2017 – Mind Gym
2016 – Growth Engineering
2015 – Mind Gym
2014 – City & Guilds Kineo
2013 – The Mind Gym
2012 – Afiniti
2011 – Verridian
2010 – Verridian
2009 – Happy Computers
2008 – Firebrand
2007 – Firebrand
2006 – The Training Camp
2024 – Marston’s
2023 – Bell Canada – RTO
2022 – Saffron Interactive
2021 – Faculty of Skills
2020 – Kineo & Barclays
2019 – UK Coaching
2018 – Sky Academy
2017 – Tata Consultancy Services
2016 – Immerse Learning
2015 – J.P. Morgan
2014 – Virtual Ashridge
2013 – LearningAge Solutions
2012 – Unicorn Training Group
2011 – Toolwire
2010 – Digital Publishing
2009 – Electronic Data Systems (EDS)
2008 – LINE Communications & Ministry of Defence
2007 – Priory Group & Information Transfer
2006 – Tata Interactive Systems & Zurich Financial Services
2024 – College of Policing
2023 – Bentley
2022 – ABM Industries
2021 – Nuffield Heath
2020 – C Space
2019 – LVGIG
2018 – Specsavers
2017 – Villeroy & Boch AG
2016 – TATA Consultancy Services
2015 – Virgin Holidays
2014 – PwC
2013 – First Data
2012 – Barclaycard
2011 – Ricoh UK
2010 – Ricoh Netherlands
2009 – FDM Group
2008 – Cadbury Schweppes
2007 – Thomson Scientific
2006 – News International
2024 – Leonie Quinn – Natwest Group
2023 – Nick Holmes – Fishawack Health
2022 – Lisa Johnson – NHSBT
2021 – Cathy Miller – NHS Blood and Transplant
2020 – Gina Jeneroux, BMO
2019 – Loiza Tallon, XMA
2018 – Kavita Kurup, Axis Bank
2017 – Naomi Lockwood, Cambridge Assessment
2016 – Sarah Lindsell, PwC
2015 – Dave Buglass, Tesco Bank
2014 – Alison Innes-Farquhar, HC-One
2013 – Ashley Sterland, DLA Piper UK LLP
2012 – Dena O’Gorman, Guy’s & St Thomas’ NHS Foundation Trust
2011 – Denise Hudson-Lawson, Parliamentary ICT
2010 – Tim Hunnybun, University of Leeds
2009 – Denise Hudson-Lawson, Parliamentary ICT
2008 – Jacquie Rayner, HM Prison Service
2007 – Christian Janssens, NRG Benelux
2006 – Julie Cassin, Ernst & Young
This award was rebranded to the “Colin Steed Award for Outstanding Contribution to Learning” in 2024
2023 – John Hinchliffe
2022 – Satnam Sagoo
2021 – Dena O’Gorman
2020 – David Wilson
2019 – Josh Bersin
2018 – Jeanne Meister
2017 – Nick Shackleton-Jones
2016 – Julian Stodd
2015 – Elliott Masie
2014 – Martin Bean
2013 – Jane Hart
2012 – Nigel Paine
2011 – Charles Jennings
2010 – Laura Overton
2009 – Brian Sutton
2008 – John Leighfield CBE
2007 – Donald H. Taylor
2006 – Bob Mosher
2024 – Serena Gonsalves-Fersch – SoftwareOne
2024 – Megan A. Yawor – Medivet
2023 – Yasmine Alani – Media Zoo
2022 – Ashirvad Lobo – Air Arabia
2021 – Claire Hovey – Copy & TV
2020 – Sarah Ratcliff, Ann Summers
2019 – Claire Barron, Vodafone
2018 – Sharon Claffey-Kaliouby, State Street Global Advisors
2017 – Darren Storer, Hull College
2016 – Jennifer Stanzl, TATA Consultancy Services
2015 – Glen Butler, Tesco
2014 – Hasina Miah, Roche Products
2013 – Sadi Khan, Noble Khan
2012 – Jim Hainie, Afiniti
2011 – Nadya Nathan, Happy Computers
2010 – Mariel Blom, Ricoh Europe (Netherlands) BV
2009 – Ed Lepre, Happy Computers
2008 – Matt Leaver, Verridian
2007 – Tracy Fell Smith, BUPA Care Services
2006 – Michelle Mook, Matrix FortyTwo
2024 – Medivet
2023 – MSCI
2022 – UniCredit SpA
2021 – Macmillan Cancer Support
2020 – Santander Spain
2019 – myProteus
2018 – Mitchells & Butlers
2024 – John Power – Media Zoo
2023 – Maisie Howes – Thales UK
2022 – Federico Presicci, GDS Group
2021 – Yasmine Alani, News UK
2020 – Egle Vinauskaite, Skillbright Ltd
2019 – Sarah Davies, Welsh Ambulance Services NHS Trust
2018 – Danielle Kennedy, Litmos Heroes
This award was split into Programme and Platform in 2024
2023 – Attensi & The Fragrance Shop
2022 – Telstra
2021 – FurLearn
2020 – Lancashire Teaching Hospitals NHS Trust
2019 – EDF Energy
2018 – MWR InfoSecurity
2017 – Citi
2016 – National Training Academy for Rail & PAULEY
2015 – PwC and Atticmedia
2014 – Tata Consultancy Services
2013 – SpeakingPal
2012 – DH e-Learning for Healthcare
2011 – The Open University
2010 – Global Knowledge
2009 – Toolwire
2024 – Pip and Pap Phonics
2023 – Project Controls Solutions Global Ltd
2022 – MAAS Marketing
2021 – Guider
2020 – Ethos Farm
2019 – VirtualSpeech
2018 – Mindful Education
2017 – IntraQuest Training
2016 – Rock And A Hard Place
2015 – Elephants Don’t Forget
2014 – VLinks Media
2024 – Kantar
2023 – Environmental Resources Management & Imparta
2022 – Growth Engineering
2021 – MetLife & NIIT
2020 – Kineo, Boost & Barclays
2024 – Medivet
2023 – Poundland, Dealz & Pep&Co
2022 – Allianz SE
2021 – Elysium Healthcare
2020 – Telefonica (O2 UK)
2019 – Hugo Boss
2018 – BT
2017 – Dell Sales L&D
2016 – BT Technology, Service & Operations
2015 – Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust
2014 – BT Sport
2013 – National Express Bus
2012 – TNT Express & Assima
2011 – Simmons & Simmons
2010 – Bupa Business Technology Training
2009 – Cheshire ICT Service
2008 – Cadbury Schweppes
2007 – Leeds City Council
2006 – Belfast City Council
2024 – UNOCT & UNICC
2023 – World Health Organization
2022 – Intuition and Herbalife Nutrition
2021 – CGI
2020 – Axonify
2024 – Nomura & Media Zoo
2023 – Learning Pool & Lidl
2022 – Capita and Department of Health & Social Care (DHSC)
2021 – ABSTRACT & 7IM
2020 – SiyonaTech & NATS Oceanic
2019 – Samaritans & Brightwave
2018 – PepsiCo and Triniti Marketing
2017 – Good Practice & Edrington
2016 – Kallidus & TfL
2015 – Afiniti and Network Rail
2014 – Toolwire & Norfolk & Suffolk Dementia Alliance
2013 – Toolwire & Leeds Metropolitan University
2012 – The Mind Gym & British Gas
2011 – Redtray & Royal Mail Group
2010 – Afiniti & Network Rail
2009 – Verridian & Carphone Warehouse
2008 – Afiniti & Network Rail
2007 – DACG & Xerox
2006 – Ultimate People Company & William Hill
2024 – England Boxing
2023 – Coach Core Foundation
2022 – M Group Services
2021 – Yorkshire Ambulance Service
2020- Greene King
2019 – HM Land Registry
2018 – St. Mungo’s
2017 – Softcat
2016 – South West Water
2015 – Wm Morrison Supermarkets
2014 – QA & Capgemini
2013 – QA
2012 – QA
2024 – IWG
2023 – Sponge & Newcross Healthcare
2022 – AND Digital
2021 – Sberbank
2020 – Whitbread PLC
2019 – Southern Co-op
2018 – Greater Anglia
2017 – Growth Engineering & Steinhoff
2016 – Farmfoods & Sponge UK
PEOPLE DEVELOPMENT PROGRAMME OF THE YEAR (PRIVATE)
This award was split into Public and Private sector in 2018
2017 – Migros Retail Academy
2016 – Santander UK
2015 – Barclaycard
2014 – Kia Motors & Purple Media
2013 – MarketMakers
2012 – EMC Computer Systems (UK)
2011 – Nationwide Building Society
2010 – The Insolvency Service
2009 – HSBC, HTS Global Banking & Markets
2008 – Rotherham Metropolitan Borough Council
2007 – Thomson Scientific
2006 – Staffordshire County Council
2024 – Scottish Courts and Tribunals Service
2023 – Collaborative Newcastle
2022 – The Royal Marsden NHS Foundation Trust
2021 – Accrington Academy
2020 – Compton Care
2019 – Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust
2018 – Royal National Lifeboat Institution
2012 – Avon and Somerset Constabulary
2011 – Guys & St Thomas NHS Foundation
2010 – Cheshire ICT Service
2009 – Cheshire ICT Service
2008 – West Sussex County Council
2007 – Belfast City Council
2024 – Accenture & Standard Chartered Bank
2023 – St James’s Place
2022 – Portico
2021 – BT
2020 – Banco Santander SA
2019 – Honda Motor
2018 – Wolseley, Insights Learning and Development & Odissy
2024 – Santander
2023 – Dell Technologies
2022 – Novartis
LEARNING GIVEBACK AWARD
2024 – Corndel Charity Team
2023 – MVF
2022 – NIIT
BEST USE OF AI IN LEARNING AWARD
2024 – Babington & Obrizum
COVID Champion Organisation/Internal Department Award
2021 – Guy’s and St Thomas NHS Foundation Trust
COVID Champion Individual Award
2021 – Gary Wills – FurLearn
SOCIAL AND COLLABORATIVE LEARNING AWARD
2017 – Ketchum
2016 – Villeroy & Boch & HT2
2015 – BP and LearningAge Solutions
2014 – Liverpool Victoria (LV=)
2013 – QA
2012 – Happy Computers
INSTRUCTIONAL DESIGNER OF THE YEAR
2013 – Moira Nicolson, Saffron Interactive
2012 – Laura Hooper, Unicorn Training Group
2011 – Michael Watkins, Toolwire
2010 – Stephanie Dedhar, Saffron Interactive
TRAINING VENUE OF THE YEAR
2011 – The Moller Centre
2010 – etc.venues – Maple House
2009 – etc.venues – Dexter House
2008 – NTI, Birmingham
LIVE ONLINE LEARNING FACILITATOR OF THE YEAR
2015 – Mike Dobkin, Dell
2014 – Matthew Cook, Janet
2013 – Lorna Matty, Crown Agents
2012 – Michelle O’Neill, Simmons & Simmons
GOLD WINNERS – TIMELINE
2024 – Accenture & Metropolitan Police Service
2023 – NewGlobe
2022 – AARP
2021- Salford City College
2020 – SweetRush
2019 – Sponge
2018 – EF Education First
2017 – Mind Gym
2016 – Growth Engineering
2015 – Mind Gym
2014 – City & Guilds Kineo
2013 – The Mind Gym
2012 – Afiniti
2011 – Verridian
2010 – Verridian
2009 – Happy Computers
2008 – Firebrand
2007 – Firebrand
2006 – The Training Camp
2024 – Marston’s
2023 – Bell Canada – RTO
2022 – Saffron Interactive
2021 – Faculty of Skills
2020 – Kineo & Barclays
2019 – UK Coaching
2018 – Sky Academy
2017 – Tata Consultancy Services
2016 – Immerse Learning
2015 – J.P. Morgan
2014 – Virtual Ashridge
2013 – LearningAge Solutions
2012 – Unicorn Training Group
2011 – Toolwire
2010 – Digital Publishing
2009 – Electronic Data Systems (EDS)
2008 – LINE Communications & Ministry of Defence
2007 – Priory Group & Information Transfer
2006 – Tata Interactive Systems & Zurich Financial Services
2024 – College of Policing
2023 – Bentley
2022 – ABM Industries
2021 – Nuffield Heath
2020 – C Space
2019 – LVGIG
2018 – Specsavers
2017 – Villeroy & Boch AG
2016 – TATA Consultancy Services
2015 – Virgin Holidays
2014 – PwC
2013 – First Data
2012 – Barclaycard
2011 – Ricoh UK
2010 – Ricoh Netherlands
2009 – FDM Group
2008 – Cadbury Schweppes
2007 – Thomson Scientific
2006 – News International
2024 – Leonie Quinn – Natwest Group
2023 – Nick Holmes – Fishawack Health
2022 – Lisa Johnson – NHSBT
2021 – Cathy Miller – NHS Blood and Transplant
2020 – Gina Jeneroux, BMO
2019 – Loiza Tallon, XMA
2018 – Kavita Kurup, Axis Bank
2017 – Naomi Lockwood, Cambridge Assessment
2016 – Sarah Lindsell, PwC
2015 – Dave Buglass, Tesco Bank
2014 – Alison Innes-Farquhar, HC-One
2013 – Ashley Sterland, DLA Piper UK LLP
2012 – Dena O’Gorman, Guy’s & St Thomas’ NHS Foundation Trust
2011 – Denise Hudson-Lawson, Parliamentary ICT
2010 – Tim Hunnybun, University of Leeds
2009 – Denise Hudson-Lawson, Parliamentary ICT
2008 – Jacquie Rayner, HM Prison Service
2007 – Christian Janssens, NRG Benelux
2006 – Julie Cassin, Ernst & Young
2023 – John Hinchliffe
2022 – Satnam Sagoo
2021 – Dena O’Gorman
2020 – David Wilson
2019 – Josh Bersin
2018 – Jeanne Meister
2017 – Nick Shackleton-Jones
2016 – Julian Stodd
2015 – Elliott Masie
2014 – Martin Bean
2013 – Jane Hart
2012 – Nigel Paine
2011 – Charles Jennings
2010 – Laura Overton
2009 – Brian Sutton
2008 – John Leighfield CBE
2007 – Donald H. Taylor
2006 – Bob Mosher
This award was rebranded to the “Colin Steed Award for Outstanding Contribution to Learning” in 2024.
2024 – Serena Gonsalves-Fersch – SoftwareOne
2024 – Megan A. Yawor – Medivet
2023 – Yasmine Alani – Media Zoo
2022 – Ashirvad Lobo – Air Arabia
2021 – Claire Hovey – Copy & TV
2020 – Sarah Ratcliff, Ann Summers
2019 – Claire Barron, Vodafone
2018 – Sharon Claffey-Kaliouby, State Street Global Advisors
2017 – Darren Storer, Hull College
2016 – Jennifer Stanzl, TATA Consultancy Services
2015 – Glen Butler, Tesco
2014 – Hasina Miah, Roche Products
2013 – Sadi Khan, Noble Khan
2012 – Jim Hainie, Afiniti
2011 – Nadya Nathan, Happy Computers
2010 – Mariel Blom, Ricoh Europe (Netherlands) BV
2009 – Ed Lepre, Happy Computers
2008 – Matt Leaver, Verridian
2007 – Tracy Fell Smith, BUPA Care Services
2006 – Michelle Mook, Matrix FortyTwo
2024 – Medivet
2023 – MSCI
2022 – UniCredit SpA
2021 – Macmillan Cancer Support
2020 – Santander Spain
2019 – myProteus
2018 – Mitchells & Butlers
2024 – John Power – Media Zoo
2023 – Maisie Howes – Thales UK
2022 – Federico Presicci, GDS Group
2021 – Yasmine Alani, News UK
2020 – Egle Vinauskaite, Skillbright Ltd
2019 – Sarah Davies, Welsh Ambulance Services NHS Trust
2018 – Danielle Kennedy, Litmos Heroes
This award was split into Programme and Platform in 2024
2023 – Attensi & The Fragrance Shop
2022 – Telstra
2021 – FurLearn
2020 – Lancashire Teaching Hospitals NHS Trust
2019 – EDF Energy
2018 – MWR InfoSecurity
2017 – Citi
2016 – National Training Academy for Rail & PAULEY
2015 – PwC and Atticmedia
2014 – Tata Consultancy Services
2013 – SpeakingPal
2012 – DH e-Learning for Healthcare
2011 – The Open University
2010 – Global Knowledge
2009 – Toolwire
2024 – Pip and Pap Phonics
2023 – Project Controls Solutions Global Ltd
2022 – MAAS Marketing
2021 – Guider
2020 – Ethos Farm
2019 – VirtualSpeech
2018 – Mindful Education
2017 – IntraQuest Training
2016 – Rock And A Hard Place
2015 – Elephants Don’t Forget
2014 – VLinks Media
2024 – Kantar
2023 – Environmental Resources Management & Imparta
2022 – Growth Engineering
2021 – MetLife & NIIT
2020 – Kineo, Boost & Barclays
2024 – Medivet
2023 – Poundland, Dealz & Pep&Co
2022 – Allianz SE
2021 – Elysium Healthcare
2020 – Telefonica (O2 UK)
2019 – Hugo Boss
2018 – BT
2017 – Dell Sales L&D
2016 – BT Technology, Service & Operations
2015 – Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust
2014 – BT Sport
2013 – National Express Bus
2012 – TNT Express & Assima
2011 – Simmons & Simmons
2010 – Bupa Business Technology Training
2009 – Cheshire ICT Service
2008 – Cadbury Schweppes
2007 – Leeds City Council
2006 – Belfast City Council
2024 – UNOCT & UNICC
2023 – World Health Organization
2022 – Intuition and Herbalife Nutrition
2021 – CGI
2020 – Axonify
2024 – Nomura & Media Zoo
2023 – Learning Pool & Lidl
2022 – Capita and Department of Health & Social Care (DHSC)
2021 – ABSTRACT & 7IM
2020 – SiyonaTech & NATS Oceanic
2019 – Samaritans & Brightwave
2018 – PepsiCo and Triniti Marketing
2017 – Good Practice & Edrington
2016 – Kallidus & TfL
2015 – Afiniti and Network Rail
2014 – Toolwire & Norfolk & Suffolk Dementia Alliance
2013 – Toolwire & Leeds Metropolitan University
2012 – The Mind Gym & British Gas
2011 – Redtray & Royal Mail Group
2010 – Afiniti & Network Rail
2009 – Verridian & Carphone Warehouse
2008 – Afiniti & Network Rail
2007 – DACG & Xerox
2006 – Ultimate People Company & William Hill
2024 – England Boxing
2023 – Coach Core Foundation
2022 – M Group Services
2021 – Yorkshire Ambulance Service
2020- Greene King
2019 – HM Land Registry
2018 – St. Mungo’s
2017 – Softcat
2016 – South West Water
2015 – Wm Morrison Supermarkets
2014 – QA & Capgemini
2013 – QA
2012 – QA
2024 – IWG
2023 – Sponge & Newcross Healthcare
2022 – AND Digital
2021 – Sberbank
2020 – Whitbread PLC
2019 – Southern Co-op
2018 – Greater Anglia
2017 – Growth Engineering & Steinhoff
2016 – Farmfoods & Sponge UK
PEOPLE DEVELOPMENT PROGRAMME OF THE YEAR
This award was split into Public and Private sector in 2018
2017 – Migros Retail Academy
2016 – Santander UK
2015 – Barclaycard
2014 – Kia Motors & Purple Media
2013 – MarketMakers
2012 – EMC Computer Systems (UK)
2011 – Nationwide Building Society
2010 – The Insolvency Service
2009 – HSBC, HTS Global Banking & Markets
2008 – Rotherham Metropolitan Borough Council
2007 – Thomson Scientific
2006 – Staffordshire County Council
2024 – Scottish Courts and Tribunals Service
2023 – Collaborative Newcastle
2022 – The Royal Marsden NHS Foundation Trust
2021 – Accrington Academy
2020 – Compton Care
2019 – Guys and St Thomas’ NHS Foundation Trust
2018 – Royal National Lifeboat Institution
2012 – Avon and Somerset Constabulary
2011 – Guys & St Thomas NHS Foundation
2010 – Cheshire ICT Service
2009 – Cheshire ICT Service
2008 – West Sussex County Council
2007 – Belfast City Council
2024 – Accenture & Standard Chartered Bank
2023 – St James’s Place
2022 – Portico
2021 – BT
2020 – Banco Santander SA
2019 – Honda Motor
2018 – Wolseley, Insights Learning and Development & Odissy
2024 – Santander
2023 – Dell Technologies
2022 – Novartis
LEARNING GIVEBACK AWARD
2024 – Corndel Charity Team
2023 – MVF
2022 – NIIT
BEST USE OF AI IN LEARNING AWARD
2024 –
COVID Champion Organisation/Internal Department Award
2021 – Guy’s and St Thomas NHS Foundation Trust
COVID Champion Individual Award
2021 – Gary Wills – FurLearn
SOCIAL AND COLLABORATIVE LEARNING AWARD
2017 – Ketchum
2016 – Villeroy & Boch & HT2
2015 – BP and LearningAge Solutions
2014 – Liverpool Victoria (LV=)
2013 – QA
2012 – Happy Computers
INSTRUCTIONAL DESIGNER OF THE YEAR
2013 – Moira Nicolson, Saffron Interactive
2012 – Laura Hooper, Unicorn Training Group
2011 – Michael Watkins, Toolwire
2010 – Stephanie Dedhar, Saffron Interactive
TRAINING VENUE OF THE YEAR
2011 – The Moller Centre
2010 – etc.venues – Maple House
2009 – etc.venues – Dexter House
2008 – NTI, Birmingham
LIVE ONLINE LEARNING FACILITATOR OF THE YEAR
2015 – Mike Dobkin, Dell
2014 – Matthew Cook, Janet
2013 – Lorna Matty, Crown Agents
2012 – Michelle O’Neill, Simmons & Simmons